Як розпалити вогнище і зварити на ньому зупу
Рубати дрова треба справною сокирою і подалі від людей, а не так, як Денис. Сокир в експедиції три і їх треба періодично ремонтувати, гострити і ховати на ніч від злодіїв.
Щоб у поході поїсти зупи, треба спочатку розпалити вогнище. Для вогнища надаються патики. Бажано сухі, але це буває не завжди. Потім вогень треба розпалити. Для цього підійде будь-яка газета, але бажано нецікава, щоб не захопитися читанням, як це робить Павло. Якщо ж нема газети, або вона мокра, то треба взяти суху соснову цурку і настругати з неї трісок. Тоненькі тріски займуться так само добре, як газета. А де взяти суху цурку? У кухонному столі.
Зупа вариться з бульби, до якої додаються макарон, риж, пшоно, гречка або пенцак. Бульбу бажано почистити. Так думають дівчата і роблять це в час, коли хлопці шукають газету, сірники чи розпалюють багаття. Чищення бульби не заважає веселим гавендам. Для юшки береться рівно одна середня картоплина на одну людину. Якщо ж бульба дрібонька, то можна брати по навіть по дві, а якщо велика, то на це можна не зважати, це буває рідко. Круп береться одне повне горнятко на цілий баняк. В залежності від кількості людей зупа буде або густа, або ріденька. У будь-якому випадку норма на одну людину - три хохлі (практично півлітра). Отож, води на зупу треба брати з розрахунку одне горнятко на людину (350 мл). Недодержання до вказаних пропорцій веде до того, що може бути додайка або недодайка.
Табірне життя буденне
Харчування звичайне
Святкові учти
Пані Таня кухар
Містика вогню окремо
Ця посудина називається баняк і вміщає 12 літрів, що вистарчае на 24 людини, чим і обмежується кількість учасників експедиції.
Вогнище горить добре, якщо до нього поступає достаня кількість кисню. Кисень подається через спеціальну трубку, яка має назву флейта або сопілка. Якщо дрова мокрі, дмухати у трубу треба часто. Це заняття цікаве. Флейта робиться з непотрібних деталей арматури старих байдарок або наметів. При цьому вихідний кінець трубки розплескується молотком або каменем. Добре розгледіти флейту можна на світлині з баняком, якщо клацнути на неї мишкою.
Коли вже ватра горит, можна і потеревеніти біля неї, але не треба забувати підкидати до неї патички.
Дана знає деякі кухарські секрети і часом ними ділиться. Це вона порадила нам зупу солити. Як виявилося, це непогана ідея.
ЯК ЇСТИ ЗУПУ
Зупу можна їсти навстоячки, навсидячки, напівсидячки і напівлежачки. Найбільше влізе навстоячки. Це нам доводить Сашко, який бере вже третю додайку.
Процес готування зупи є підставовим для більш складних перших страв. Якщо до бульби додати капусту і пшоно, то вийде куліш, якщо купусту, буряк і моркву - борщ, якщо рибу - рибна зупа, а якщо є чарка, то рибна зупа автоматично перетворюється у юшку. Смачного!
На головну сторінку сайту "Дністровські ремінісценції"