Коротка історія Експедиції "Дністер"
Громадський рух на захист Дністра започаткували тернопільський інженер Ігор Пушкар у 1985 році і незалежно в той же час одесит Іван Русєв після великої аварії на Стебниківському калійному комбінаті у 1983 році, коли у Дністер витекло 5 млн. кубометрів солоної ропи, в результаті чого на протязі сотень кілометрів в річці загинуло все живе. Невдовзі рух громадськості був помічений владою і в 1988 році експедиція “Дністер” була організована як велика масштабна акція, в якій у той чи інший спосіб були задіяні десятки організацій і установ та сотні, а може і тисячі людей, котрі працювали на Дністрі та його допливах впродовж 100 днів. Акція завершилася великою конференцією в Одесі, присвяченій проблемам Дністра. Про першу експедицію на Дністрі читайте тут.
Така масштабність руху обіцяла великий успіх, але вже було ясно, що для порятунку Дністра потрібні не гасла, а точна інформація про те, де і якого захисту потребує річка. Щоб дійти істини, на конференції, яку організував Міжреспубліканський комітет захисту Дністра навесні 1989 р. у Львові, було вирішено розпочати дослідження стану річки на трьох ділянках одночасно трьома різними загонами. Товариство Лева, яке вже в 1988 році брало найактивнішу участь в експедиції, отримало ділянку від витоків Дністра до греблі Дністровського водосховища. Молдовські екологи мали досліджувати річку на своїй території, а одеситам дісталася ділянка від Молдови до лиману. Однак подальший розвиток політичних подій порушив існуючі зв’язки між природоохоронцями різних регіонів Придністров’я. Комітет захисту Дністра розпався, дехто з лідерів руху пішов у політику, ось тому і стали дещо хаотичними зусилля ентузіастів.
Однак Товариство Лева продовжило свою цілестпрямовану роботу. Його експедиція “Дністер” працює щорічно, міняючи свій маршрут і вдосконалюючи форму своєї діяльності. Вона веде екологічний моніторинг Дністра в його верхній і середній частині у формі піших і водних походів. У 1989 році експедиці пройшла по водній частині маршруту під національними синьо-жовтими прапорами, чим викликала великий резонанс в цілій Україні. Дослідження проводилися від витоків Дністра і Стрия до села Стара Ушиця Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Пішохідна включала в себе дослідження верхнього Дністра до гирла Стрия. На верхньому Дністрі працювала невелика розвідкова група в складі чотирьох чоловік.
1993 рік знаменувався помітним розширенням гідрохімічних і гідрологічних досліджень з використанням приладів і реактивів, привезених першими учасниками експедиції з Німеччини – студентами Марбурзького університету. Пішохідна експедиція в цьому році, як і в наступні роки, не проводилася. Восени в Одесі відбулася конференція “Дністер – SOS”, на якій були присутні львівські і німецькі учасники експедиції Товариства Лева. Одесити були приємно вражені тим, що ця експедиція ще існує. В 1994 році крім німецьких студентів в експедиції працював словацький спеціаліст із своєю портативною хімлабораторією, а 1994 рік був присвячений дослідженням водосховища, котрі проводилися в основному постійною групою учасників в складі 20 чоловік, які йшли на одному великому катамарані "Іван Підкова", складеному з чотирьох малих Експедиція тривала сім тижнів. Вперше в експедиції проводилися дослідження донних відкладів. У вересні 1986 відбулася двотижнева українсько-молдовська експедиція “Тірас-96”, в котрій працювали також п’ять учасників експедицій “Дністер” Товариства Лева.
В 1997 році мала би відбутися десята ювілейна експедиція “Дністер” Товариства Лева, і її слід би було провести і урочисто, і масштабно, але всі спроби дістати відповідну суму грошей були безрезультатними, тому вона відбулася буденно і була найкоротшою. Товариство Лева дістало грант на публікацію результатів роботи експедиції від польського фонду “Partnerstwo dla Srodowiska” і за рахунок невеликої суми з цих грошей організувало експедицію, котра хоч і була найкоротшою, але дуже важливою для розширення даних про стан басейну. Вперше була достатньо детально досліджена ділянка Дністра від с. Чайковичі до гирла Стрия, котра раніше досліджувалася лише побіжно і більш оглядово в піших походах. Були відібрані численні проби води і ґрунтів, але, на жаль, на їх повний хімічний аналіз не стало грошей, тому якась робота була марною. За результатами десятилітніх досліджень і за рахунок того таки ж гранту в 1998 р. була опублікована колективна монографія "Дослідження Дністра", в якій були вміщені статті активних учасників експедиції в екологічній, історичній і культурологічній тематиці. Слід сказати, що експедиція сповідує принцип єдності екології природи і душі, тому проводить міждисціплінарні дослідження. Окремою книгою "Культурні грона Дністра" у 2001 р. були узагальнено вивчення експедицією мультикультурний спадок Дністровського краю. З 2002 року експедиція подає звіти про свою роботу значно скороченого обсягу через брак фінансування лише через Інтернет. В основному прожовжуються культурно-історичні, соціологічні, діалектологчцні та інші подібні дослідження. Екологічний моніторинг обмежений візуальними спостереженнями. Існування експедиції продовжується зусиллями кількох ентузіастів, а фінансується вона добровільними внесками як самих учасників, так і приватних осіб, головно членів Товариства Лева, зокрема Ореста Блащука, Андрія Стасіва, Степана Гателяка, Андрія Квятковського, Володимира Бакуса, яким за це щира сердечна подяка.
За час існування експедиції в ній взяло участь близько 500 осіб з України, Молдови, Польщі, Німеччини, Великобританії, США, Росії, Естонії, Латвії та Словаччини. Більша частина з них вже давно залишила експедиції і з її початків продовжують роботу лише одиниці. Однак поступово склалася група ентузіастів, для котрих експедиція, за висловом одного з ветеранів Андрія Квятковського стала життєвою пригодою. Нижче подаются портерети найбільш активних учасників експедиці.
Остання команда експедиції "Дністер-91" на кінцевій зупинці за березі Збруча напередодні проголошення незалежності України. Від ліва: Андрій Кись, Святослав Уршуляк, Борис Іванков, Вадим Артюх, Ніна Охрименко, Валентин Стецюк, Валодимир Бакус. Фотографував Ярослав Фішер.
Генеральний боцман експедиції Андрій Сеньковський
Корабельний майстер, шкіпер яхти "Мрія" Володимир Бакус
Хорунжий експедиції Петро Гуменюк
Інтендант Мирося Мишолівська
Культорг експедиції Тетяна Омельченко
Ветеран експедиції Андрій Квятковський
Броварник експедиції мічман Наталя Ольшевська
Народна артистка експедиції Дана Бончук
Шкіпер яхти "Тіки-так" Святослав Потєєнко
Капітан третього рангу Юрій Досяк
Капітан-лейтенант Андрій Данилович
Амбасадор експедиції в США Орися Прокопович
Амбасадор експедиції в Італії Христина Гнатишак
Амбасадор експедиції в Канаді Оксана Гнатишак
Прес-секретар експедиції у масмедіях Олена Крушинська
Представник експедиції у місцевих владах Роман Лемішко
Науковий аташе Німеччини в експедиції Штефан Німайер
Науковий аташе США в експедиції Сара Філліпс
Обер-фельдшер експедиції мічман Олег Добрянський
Міністр іноземних справ експедиції Роман Кузик
Капітан окремої флотилії Ігор Копчик
Старший матрос Славко Жуков
Старший матрос Володимир Ревер
Матрос Настя Андріяшева
Головна кравчиня Надія Смага
Матрос Роман Бунзало
Матрос Віра Кончак
Матрос Уляна Горбата
Матрос Слава Момрик
Матрос Галина Добрянська
Матрос Свєта Войтович
Матрос Олександр Волошин
Супермени експедиції, вони ж атланти Юрій Ящук та Назар Равлик, які на своїх плечах будуть тримати майбутні експедиції
Мічман запасу Ігор Сернецький
Старший матрос запасу Олег Бороздюк
Старший матрос у відставці Денис Шимоняк
Матрос у відставці Іванка Потєєнко
Матрос у відстаці Марина Польшина
Матрос у відставці Леся Кошіль
Деякі з учасників перших експедицій
Вадим Артюх, археолог (Львів)
Олександр Букчин, еколог (Чернівці)
Славко Квасневський, гастарбайтер (Хотин)
Тарас Гринчишин, герпетолог (Львів)
Сергій Чернов, геоморфолог (Москва)
Учасники експедиції "Дністер-06" у поході під державним і "зеленим прапором надії"
Примітка: Учасниками експедиції вважаються особи, які брали участь в експедиції хоча б два рази. Їх активність оцінюється суб'єктивно. Учасникі, які не знайшли своїх фотографій на цій сторінці, з претензіями звертайтесь до Капітана з приготованою власною фотографією на свій смак