Палац Ржевуських - Ланцкоронських у Роздолі
Загальний вигляд. Фото М. Жарких. 1989 р.
Галерея палацу. Фото М. Жарких. 1989 р.
Фігура бога Марса (раніше вважалося "рицаря"). Фото М. Жарких. 1989 р.
Праворуч: Скульптура жінки з жертовною чашею в ніші палацу. Фото М. Жарких. 1989 р. Внизу: Сучасний стан скульптури. Фото з газети "Дзеркало тижня"
               Відкриття в дусі теперішніх часв
... Проводячи огляд, піднявся на карниз, де стояли скульптури, і завмер... Під декількома шарами вапна, котрим їх забілювали, побачив справжній мармур! Тоді і прозрів. Кинулися шукати паркові скульптури. Ушкоджену статую лицаря (як передбачалося) без рук і голови знайшли в кропиві, а от бронзова скульптура хлопчика з дельфіном, яка прикрашала фонтан у парку, геть зникла.
Було піднято по тривозі навіть міліцію, і вчасно, бо безцінну статую «Путто з дельфіном» (символічне зображення Афродіти) знайшли... у пункті прийому металобрухту, куди її здали усього за... 24 гривні. Щоправда, у дельфіна вже не було хвоста, а у хлопчика — одного крила. Скульптура належить одному з найвідоміших італійських скульпторів Андреа дель Верроккіо (1435—1488 рр.), у майстерні якого у Флоренції разом із багатьма відомими художниками навчався Леонардо да Вінчі. 1550 року відомий мистецтвознавець епохи Відродження Джорджо Вазарі назвав «Путто з дельфіном» серед п’яти кращих робіт майстра, саме вона принесла йому визнання і славу. Скульптуру замовив П’єтро Медічі для вілли Кореджі. Фігурку, знайдену в Старому Роздолі, відлито з форми оригіналу. Чи авторська це копія, поки невідомо, але, на думку фахівців, можна з упевненістю сказати, що це єдиний повтор, виконаний безпосередньо з форми майстра. Безумовно, працюючи над цим твором, скульптор, який жив у XV ст., звернувся до традицій еллінської пластики.
Стан фігури бога в 1997 р. Фото М. Жарких.
Барельєф на фасаді палацу. ФотоМ. Жарких.1989 р.
"Путто" з дельфіном. Фото з газети "Дзеркало тижня". № 2 (377) 2002 .